10 порад: як допомогти дітям полюбити книжки

Уявіть собі простір із безліччю дверей, що ведуть не до інших кімнат, а до незвіданих світів, нових знань і можливостей. Звучить, як загадка чи початок казки, правда ж?


Та насправді все просто: цей простір – книжки. Вони, мабуть, є найуніверсальнішим і найдоступнішим засобом навчання, розвитку та цікавого дозвілля для кожного, і для дітей також.


Як видавець дитячих книг, я часто отримую запитання: що робити, якщо дитина не хоче читати, як виховати в ній любов до книжок? Чи реально це взагалі? Дехто каже, що зацікавити дітей читанням неможливо, особливо в наш час, коли інтернет та ґаджети витіснили друковане слово.


Звісно, це не так.


То як це зробити?


Хочу відповісти на це питання не як видавець, а як батько. Я дуже тішуся, коли мій маленький син вбігає в кімнату, де я проводжу важливу онлайн-зустріч, і просить почитати йому книжку, чи коли не може заснути без казки на ніч. У такі моменти я розумію, що роблю все правильно. Тож ось моя ідеальна формула – десять правил, що допоможуть навчити дітей любити читання.


1. Читайте вголос з раннього віку


Привчати дітей до книг важливо з раннього віку, навіть тоді, коли вони ще самі не вміють читати. Тому перше правило – читайте їм вголос від народження. Уже від перших днів життя дитина звикає до голосу своїх батьків, помічає зміни в інтонації та настрої. Так між батьками і дітьми виникає міцний зв’язок, який тільки зміцнюється з роками. Пізніше, коли дитина трохи підросте, можна обирати більші історії з яскравими ілюстраціями в книгах, доповнюючи їх розмовами про прочитане. Це допоможе вже з раннього віку розвивати уяву, креативне мислення та мовлення.


2. Будьте прикладом для своїх дітей


Мабуть, неможливо навчити дітей полюбити книги, якщо їх не любите ви. Усі діти дуже спостережливі, особливо в молодшому віці. Вони слідкують за поведінкою дорослих, які їх оточують, та намагаються поводити себе відповідно. Якщо дитина помічатиме вас за читанням, чи то ввечері після роботи, чи вранці за чашкою кави або під час прогулянки в парку, то, найімовірніше, вона також захоче взяти до рук книгу. Так читання перетвориться у спільну сімейну традицію. Якщо ж дорослі в родині не читають, але вимагають цього від дітей, то навчити їх любити книжки буде складно. Найчастіше дитина просто чинитиме спротив, аж доки батьки не відмовляться від цієї ідеї.


3. Створіть домашню бібліотеку


Дуже важливо, щоб книжки оточували дитину з раннього дитинства. Наприклад, це може власна домашня колекція видань. У ній завжди має бути хоча б кілька дитячих книг різних жанрів і тем – від коротких казок до великих ілюстрованих енциклопедій. Так дитина розумітиме, що має власний куточок для нових пригод і відкриттів, які вона зможе обирати за своїми бажаннями.


4. Обирайте цікаві книги


До речі, про вибір книг – пропонуйте дітям лише ті історії, які їм подобаються. У кожної дитини є свої інтереси, тож цю дитячу цікавість і допитливість важливо посилювати, а не «приглушувати» тим, що дитині не подобається. Якщо ваш малюк любить тварин – чудово, знайдіть історії про них. Цікавиться пригодами? Підберіть книги про хоробрих героїв. Обирайте історії, що відповідатимуть віку та вподобанням дітей. Так читання перетвориться на захопливу подорож.


5. Відвідуйте бібліотеки та книжкові магазини


Якою б великою не була ваша домашня бібліотека, все ж походи до книгарень і публічних книгозбірень стануть для дитини справжнім святом і маленькою пригодою. Дозвольте дітям не лише роздивитися полиці, а й обрати книги, які їм сподобалися. Так дитина відчуватиме, що ви їй довіряєте, що вона може зробити самостійний вибір. Тоді читання і книжки стануть для неї ще привабливішими.


6. Зробіть читання частиною щоденної рутини


З власного досвіду скажу, що дітям подобаються маленькі традиції, які вони розділяються разом із дорослими. Це можна використати і для формування любові до читання – перетворіть його на щоденний ритуал. Наприклад, разом читайте перед сном. Виділіть якийсь час для «тихої» години із книжкою, коли і ви, і дитина поринете у світ історій. Читання на ніч може стати корисною звичкою: воно асоціюватиметься із приємним закінченням дня та розслаблятиме перед сном.


7. Обговорюйте прочитане


Навіть якщо дитина читає книжки, це не означає, що справу зроблено. Пасивне читання, тобто коли читач просто «сканує» текст, а після останньої сторінки забуває майже весь сюжет, може викликати в дітей нудьгу і відбити бажання брати до рук наступну книгу. Зацікавити історіями можуть спільні обговорення. Наприклад, після кожного прочитаного розділу запитуйте: «Що ти думаєш про цей вчинок?», «Який герой тобі сподобався найбільше?». Такий підхід допоможе розвивати критичне мислення з раннього дитинства.


8. Перетворіть читання на гру


Які діти не люблять грати в ігри? Читання книг також може перетворитися на частину веселих розваг. Вигадуйте історії з героями прочитаних книг, влаштовуйте мінівистави, відтворюючи сценки із сюжетів, запитуйте одне одного про улюблених персонажів і книжки. Така взаємодія не лише цікава, а й корисна. По-перше, вона допомагає зміцнити зв’язок батьків і дітей, а по-друге, перетворює читання на активний процес. Тоді дитина краще запам’ятовує прочитане, розвиває свою фантазію та уяву, а ще починає більше цікавитися іншими книгами.


9. Підтримуйте позитивне ставлення до читання


Читання має перетворитися на захопливе дозвілля, а не ставати обов’язковом дитини. Тому ніколи не змушуйте дітей читати силоміць. Якщо вони читатимуть під примусом дорослих, то так книги дуже швидко втратять свою привабливість в їхніх очах. Це нормально, якщо дитина не хоче сьогодні читати або прочитала вдвічі менше, ніж вчора. Темп читання залежить від настрою, самопочуття та навіть від зацікавлення самою історією. Тож пропонуйте дітям лише цікаві для них книжки та намагайтеся підтримувати інтерес до читання позитивними емоціями: обговореннями, іграми чи книжковими подарунками.


10. Винагороджуйте за читання


Або не лише книжковими. Невеликі винагороди, до того ж не обов’язково матеріальні, можуть мотивувати дитину до читання нових історій. Влаштуйте день відпочинку та перегляньте фільми за прочитаною книгою, відвідайте бібліотеку та дозвольте дитині обрати нову книгу як нагороду за прочитану. Такі маленькі стимули допоможуть посилити інтерес і перетворити читання на приємне хобі.


Найважливіше пам’ятати, що читання потрібне не просто заради читання. Перераховані поради – це десять маленьких кроків на шляху до великих змін: розвитку уяви та креативності, критичного мислення та мовлення, розширення світогляду та здобуття нових знань. Це маленькі цеглинки, що формують особистість із раннього дитинства. Бо книги – ключ до нових можливостей і відкриттів. Тож, можливо, вже сьогодні варто розгорнути першу сторінку нової пригоди?


Автор: Віктор Круглов, директор видавництва «Ранок», голова наглядової ради школи «Ранок»

Залиште перший коментар