Як ми можемо встановлювати здорові стандарти, не зневажаючи почуттям гідності дитини й не псуючи наші стосунки з нею?
Тут, напевно, немає простих відповідей, але ми пропонуємо вам розглянути щодо цього п’ять ідей. Ми всі можемо навчитися підтримувати стосунки, побудовані на щирому прийнятті, а не лише на досягненнях, де наша любов здається умовною.
Тато, чого ти очікуєш від своїх дітей?
Іноді, наші навіть не чітко сформульовані очікування, дають дитині відчуття, що він чи вона їх не виправдовує чи в чомусь розчаровує свого тата. Якщо це залишити без уваги, з часом діти дійдуть переконання, що вони мусять відповідати певним очікуванням, щоб заслужити схвалення та любов свого батька. А коли ці очікування завищенні, всі намагання дитини відчути себе прийнятою та оціненою виявляються марними, бо, щоб вона не робила, це ніколи не відповідає «батьковому стандарту».
Про те, що наша любов умовна, ми можемо казати не навмисно: «Якщо ти будеш тренуватися, можливо, наступного року ти виграєш перше місце». Насправді ми навіть можемо пишатися своїми дітьми, але не можемо або не хочемо виразити це в позитивний спосіб. Чомусь простого компліменту нам здається замало. Ми відчуваємо потребу завжди додавати пункт з інструкціями: «Це було чудово, синку, але наступного разу зроби те чи те».
Наші діти дізнаються, що любов має свої умови
Часто важко знайти правильний баланс. І, щоб було зрозуміло, мова не йде про низькі очікування від наших дітей — або про відсутність очікувань від них. Ми хочемо, щоб наші діти відчували виклик і заохочуємо їх робити все можливе, поводитися якнайкраще, вчитися і рости, допомагати іншим і досягати великих результатів. Деякі діти навіть потребують високих стандартів і очікувань від батька, щоб бути вмотивованими й натхненими.
Високі очікування можуть спонукати дітей до високих досягнень. Але як нам уникнути негативу й не перегнути палицю?
П'ять порад батькові для позитивного формулювання очікувань:
1. Перерахуйте очікування, які ви маєте щодо своїх дітей
Запишіть їх або додайте в нотатки на телефоні. Подумайте про такі сфери, як школа, спорт, поведінка, характер і так далі. Якомога об’єктивніше поміркуйте над кожним пунктом вашого списку та запитайте: «Чи реалістичні ці очікування? Це занадто легко чи занадто важко? Чи відповідають вони здібностям саме моєї дитини?» Тоді запитайте себе: «Чи відчуває моя дитина, що вона має бути досконалою, щоб заслужити мою любов?»
2. Сформулюйте свої очікування в позитивному ключі
Замість того, щоб казати: «Ти повинен зробити це…», дайте своїй дитині ширшу перспективу: «Ти можеш це зробити». Допоможіть їй зрозуміти більші цінності чи довгострокові цілі, які стоять за вашими очікуваннями, щоб вона зрозуміла, що ви справді домагаєтесь чогось доброго для неї та її майбутнього.
3. Усвідомлюйте сильні та слабкі сторони, інтереси та мрії кожної дитини
Однією з найбільших небезпек батьківства є те, що ви формуєте своїх дітей на свій власний образ, замість того, щоб допомогти їм зрозуміти, ким вони були створені. Але здорова обізнаність про своїх дітей допоможе вам уникнути цієї типової помилки.
4. Станьте надійною моделлю
Коли ви самі стаєте прикладом поведінки, якої очікуєте від своїх дітей, встановлені вами обмеження та очікування, стають більш зрозумілими. Діти тоді знають, що коли ви встановлюєте певні правила, яких вони повинні дотримуватися, ви також живете за цими стандартами. І, сподіваємось, вони помітять позитивні результати у вашому житті.
5. Любіть свою дитину незважаючи ні на що
Це варто повторювати знову і знову. Дитина, яку цінують і приймають такою, якою вона є, незалежно від її результатів, відчуватиме не тиск, а свободу. Вона матиме здорову самооцінку та впевненість, що допоможуть їй досягати успіху з правильних мотивів, а не для того, щоб завоювати схвалення та любов свого тата.
Який ваш підхід до очікувань? Яку б пораду ви додали? Поділіться кількома добрими словами з іншими татусями у коментарях ниже.
Джерело: fathers.com