За останні 16 років я багато чого дізнався працюючи з одинокими татусями. Пропоную вам висновки, які я вважаю найбільш фундаментальними, незалежно від того, чи вам важко регулярно бачитися зі своїми дітьми, чи ви домовляєтеся про спільну опіку з матір'ю, чи продовжуєте жити як єдиний годувальник для них. Я вірю, що ці п'ять принципів – три «Можна» і два «Чого не можна» – стануть у пригоді для успішного виховання ваших дітей.
Люби
Так, ми любимо своїх дітей не лише на словах але й у вчинках. Та будьте конкретними і цілеспрямованими в тому, що ви кажете. Підбирайте слова, які пояснюють дітям, чому ви їх любите. Ось кілька прикладів:
«… Тому що ти мій син/дочка».
«… за те, ким ти є як особистість».
«Я ніколи не знав, як сильно я можу любити когось, поки не став твоїм татом».
Якщо наша любов до наших дітей дійсно безумовна, то вона ніколи не повинна ґрунтуватися на результатах їхніх досягнень чи-то в спорті, чи-то в школі чи інших заняттях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як батькові не перегнути палицю в очікуваннях від власних дітей?
Використовуйте позитивні твердження стосовно ваших дітей, на кшталт: «Твоя посмішка освітлює кімнату» або «Ти мій скарб, щодня думаю й молюсь про тебе». Вони надають дитині впевненості й підвищують її самооцінку.
Ми також любимо наших дітей через щедрі обійми, послідовність у дисципліні та встановленні кордонів, а також (будьте уважні ...) через те, як ми говоримо про їхню матір і ставимося до неї. Так, тату, ви цим задаєте тон. Коли ви говорите про неї шанобливо (або, принаймні, не зневажаючи й не принижуючи її), ваш син вчиться шляхетному ставленню до жінок, а ваша дочка стверджується в переконанні, що жінки гідні того, щоб їх цінували чоловіки. Ставтеся до неї з повагою, а не навпаки.
Вчись
Моїй доньці нещодавно виповнилося вісімнадцять років і вона закінчила середню школу. Не злічити, скільки людей повторювали мені старе кліше: «Час так швидко минає». Що мені на це сказати? — Власне, ні, це цілих вісімнадцять років! Я про те, що кожен етап виховання дітей є благословенням і має свої труднощі. Від немовляти до малюка. Від початкової до старшої школи — і той дивний вік статевого дозрівання ... Що це взагалі було?! Це все частина їхньої підготовки до дорослого самостійного життя.
Проходячи всі вікові етапи дорослішання дитини, продовжуйте навчатися. Залишайтесь обізнаним щодо виховання та захисту, як маленьких дітей так й більш дорослих: про потенційні ризики використання соціальних мереж і телефонів; особливості перехідного віку та інших питань відповідних їхньому розвитку. Наша включеність в їхнє життя на будь якому з його етапів, запевнить дітей в тому, що ми зацікавлені в них.
Скеровуй
Для розлученого батька питання проведення спільного часу з дитиною завжди залишається викликом, й це ускладнює завдання з розподілення наших зусиль та енергії. Тим не менш, незалежно від того, скільки часу ви проводите зі своїми дітьми щотижня, провідництво починається вдома. Встановлення здорового, справедливого та регулярного розпорядку дня та правил, яких ви також зобов'язані дотримуватися, є одним із ваших основних обов'язків як батька.
Але лідерство не обмежується домом. Пропрацювавши кілька років у школах, я відкрию вам таємницю: вчителям подобається, коли в шкільних заходах беруть участь татусі! Обов'язково відвідуйте дні відкритих дверей і батьківські збори. Якщо ви не є основним вихователем, попросіть, щоб вас включили до шкільних чатів та розсилок. Долучайтеся до волонтерства або відвідуйте всі заходи для батьків з дітьми, які тільки можете.
Подумайте про те, щоб стати волонтером у своїй церкві або в громадській організації та якомога частіше залучайте своїх дітей до добрих справ. Нарешті, завжди пам'ятайте, що ваші слова та вчинки також є частиною вашого лідерства як батька.
НЕ веди рахунок
З усіх років, які я провів як батько-одинак (та після того у змішаній сім'ї), це, мабуть, один з головних уроків, які я засвоїв. Дуже легко потрапити в пастку, коли ви ведете облік того, що ви робите, в порівнянні з тим, що робить мама ваших дітей, навіть якщо це просто загальний баланс у вашій голові. Ви пам'ятаєте, хто виконував ті чи інші обов'язки, хто відвідував конкретні заходи, хто був більше залучений до різних сфер життя дітей, хто більше прогинався або йшов на компроміси, хто які витрати оплачує (і хто в цілому платив більше) і так далі.
Так, рішення суду слід виконувати, і розумно йти на компроміси, коли це необхідно заради дітей. Але коли ми стаємо більш зосередженими на підрахунку того, що є несправедливим, ніж на вихованні дітей і їхньому довгостроковому благополуччі, ми відволікаємося від своєї головної цілі як батько і потрапляю в дрібну конкуренцію, яка нікому не приносить користі. Тату, уникайте помсти за всяку ціну. Турбуйтеся про те, щоб бути люблячим та відповідальним самому, а не про когось іншого. Є моменти, що здаються несправедливими, і вам захочеться поскаржитися або відплатити тією самою монетою мамі ваших дітей, але не піддавайтеся цій спокусі. Виходячи з особистого досвіду, я настійно раджу вам зосередити своє серце і розум на тому, як будь-яка реакція з вашого боку, вплине на вашого сина або дочку у довготривалій перспективі. Це ваш головний пріоритет за будь-яких обставин.
НЕ принижуй власної значимості
Тату, зрозумійте, будь ласка: ви не другий з батьків і не другий батько! Ви єдиний батько, хто є у ваших дітей. Дослідження довели, що коли батько бере активну участь у житті своїх дітей, незалежно від того, проживає він з дитиною спільно чи ні, ці діти розвиваються значно краще в академічному, соціальному, емоційному, когнітивному та поведінковому плані.
Але це ще не все. Ми можемо впливати на життя своєї дитини більш ніж це можна виміряти показниками чи результатами. Любов і вплив батька досягають найглибших куточків серця дитини. Я не був у вашій шкірі, але припускаю, що багато в чому я був на вашому місці або особисто знаю когось, хто був, і я щиро співчуваю вам. Батьківство «за розкладом» – це не те, що ми обирали або бажали, але це сталось. І нам обирати, щоб зробити це з любов'ю та, за потреби, заручитись підтримкою інших, аби досягати найкращого в своєму батьківстві.
Біллі Грем сказав: «Хороший батько є одним з найбільш неоспіваних, нехвалених, непомічених, і в той же час одним з найцінніших активів нашого суспільства». Продовжуйте любити, вчитися і скеровувати. Ваші діти варті ваших зусиль.
Автор: Метт Гевіленд, директор Alpha Men's Center (США), fathers.com